14 miliard krys má domov v Bombayi

United News India (The Times of India, 1.11.94) (zpráva z denního tisku)
BOMBAY, 31. října: Tato přeplněná přímořská metropole má podle bombayské komunální společnosti (BKS) 14 miliard krys.
Krysy, kterým se daří ve špinavém a přecpaném prostředí, nacházejí příznivou půdu k množení v metropoli, kde je podle odhadů více než jedna třetina indických odpadků.
Odhaduje se, že pár krys může produkovat 20 milionů potomků v pouhých třech letech.
Úředník z BKS připisuje jejich "boom" široce bujícím nehygienickým podmínkám a rostoucím přelidněným špinavým periferiím. "Především za to mohou nehygienické podmínky", řekl.
Jak je vědcům známo, zbavit se jich není lehký úkol. Je to proto, že se mohou protáhnout dírou ne větší než naše koruna, přelézt jakoukoliv zeď, plavat půl kilometru, vydržet ve vodě 72 hodin, prokousat se olověnými trubkami a přežívat přívaly vody v odpadním potrubí.
Na nedávno konané etnologické konferenci bylo odhaleno, že hlodavci mají vyvinutou inteligenci do takové míry, že mohou identifikovat divné objekty a vyvarovat se jim, včetně potravy. Během let mají také vyvinutý smysl rozpoznat otrávenou potravu.

Usmiřování božstva obětováním zvířat

Jhiri, 30.6.95 (zpráva z denního tisku)
Pět kusů drůbeže bylo zabito a nabídnuto božstvu Chandi Mai. Krev této drůbeže, zrníčka rýže a čerstvě natrhané listy jsou rozsypány po poli.
Toto je část obětního rituálu vesnického kněze Karna Pahana. Každoročně v červnu provádí tento akt ve prospěch svého klienta Charka Bhagata před započetím setí na jeho rýžovém poli po příchodu monzunových dešťů.
Bhagat v rozhovoru řekl, že podobná oběť bude nabídnuta božstvu příští měsíc po skončení setby.
Před přesazením rýžových sazenic na pole by měl být Pahan pozván k dalšímu obřadu, ve kterém kněz pokropí zem rýžovým pivem "Haria" a na pokropené místo se zasadí pět sazenic rýže. Poté Bhagatova žena, matka a sestry začnou s přesazováním.
Až je úroda připravena ke sklizni, Bhagat opět obětuje slepici a nabídne její krev dalšímu božstvu Sarna Burhia. "Začít sklizeň můžeme až po pokropení pole krví z bílé slepice," vysvětluje Bhagat.
Podle tradice dostane Pahan zaplaceno 2 až 10 rupií (zhruba 2 - 10 Kč).
Takovéto magicko-náboženské způsoby spojené se zemědělstvím přežívají mezi kmeny Oraon, Munda, Ho a Santhal ve státě Bihar.
Tyto praktiky jsou zachovávány negramotnými zemědělci ve vnitrozemí, ale ne vzdělanými křesťany, říká Dr. Soma Bhagat, který na toto téma provedl rozsáhlý výzkum.
Pokud můžeme věřit Dr. Bhagatovi, Jhiri může být zvláštním případem, neboť vesnice leží 8 km od města Ranchi a 2 km od státní dálnice. Zde většina zemědělců jako Charka Bhagat má ochránce Pahana a dodržují magicko-náboženské rituály, ačkoli jsou vzdělaní.

Cestující se pokusili zapálit vlak

United News India (The Times of India, 1.11.94) (zpráva z denního tisku)
BOMBAY, 31. října: Rozzlobení cestující v Expresu Bangalore - Kurta se pokusili zapálit vlak, který byl dnes ráno téměř tři hodiny pozdržen na nádraží v Ambernathu.
Interiér vlaku byl poškozen, než se hasičům během půl hodiny podařilo dostat oheň pod kontrolu. Nebylo hlášeno žádné zranění.
Podle železniční policie byl vlak pozastaven na vedlejší koleji v Ambernathu na více než dvě hodiny pro dopravní špičku v příměstské železniční dopravě.
Cestující, kteří se tázali přednosty stanice na situaci, byli rozzlobeni vyhýbavou odpovědí a pokusili se zapálit zavazadlový prostor vlaku. Železniční provoz byl tedy narušen a dále pozdržen. V souvislosti s incidentem byli dva cestující zatčeni.

Pomsta kobry

New Delhi, 24.6.95 (zpráva z denního tisku)
Policie v jižním Dillí měla minulý večer neobvyklý případ - zatkla sedm stop dlouhou kobru, která usmrtila pětatřicetiletého muže. Lpěla na své oběti a nikoho k ní nepustila až do příjezdu policie.
Policie oznámila, že dostala zprávu o velkém hadu, který hlídal svou obět a držel všechny v uctivé vzdálenosti na farmě ve čtvrti Nab Sarai.
Zesnulý Bhola Yadav zabil kobru před několika dny a jeho sousedé mají pocit, že kobra se přišla pomstít. Poněkud zvláštní se zdá, že had se nedotkl dalšího zaměstnance Vijaye, který spal vedle Bholy.
Policie dále řekla, že Bhola a Vijay spali na podlaze na farmě, kde pracují. Pozdě v noci Bhola cítil píchnutí v podpaží. Oba se probudili a Bhola si ránu namazal olejem. Poté opět usnuli. Dnes brzy ráno spatřil Vijay hada strážícího mrtvé tělo Bholy a vyvolal poplach. Musela být povolána policie, neboť had odmítl ustoupit.
Policejní dodávka přispěchala na místo a k usmrcení hada použila obušek. Policii a sousedy zaráží, jestli to bylo pouhé hadí kousnutí anebo odplata kobry, jejíhož partnera Bhola zabil.

překlad © Miroslav Geisselreiter[ Úvod - 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - Home - Fotky - Info - e-mail ]
Zpět