Toulky Rajasthanem: Jaisalmer

Pokud jste někdy toužili dostat se do pohádky, tento sen se vám může částečně splnit, když navštívíte Jaisalmer. Toto historické romantické pouštní město je jako vystřižené z Pohádek tisíce a jedné noci. Leží v západním Rajasthanu nedaleko pákistánské hranice a při jeho návštěvě si budete připadat jako na konci světa.
Jaisalmer je nazývám "zlatým městem", neboť je celý vystavěn ze žlutého pískovce a v poledním slunci skutečně září jako ze zlata. Všechny nové domy a stavby jsou stavěny Jaisalmer - pohled z pevnosti na 'zlaté město' - není to pohádka? s citem a skvěle zapadají mezi starší, takže celé město ve vás vzbuzuje pocit, že zde stojí bez jakýchkoliv změn po staletí či dokonce tisíciletí. V současné době je Jaisalmer turisty teprve objevován, davy cizinců se na vás netlačí jako v některých jiných částech Indie, a to dodává městu ještě větší nádech romantičnosti a dobrodružství.
V minulosti strategická poloha Jaisalmeru, který ležel na trase pouštních karavan, přinesla městu velké bohatství. Ovšem ne vždy zde vládl mír a klid. Často bylo město svědkem krutých bojů a ještě v letech 1965 a 1971 sehrála jeho poloha opět důležitou roli v Indo-Pákistánských válkách.
Městu dominuje pevnost, postavená v roce 1156 Rawalem Jaisalem, tyčící se na vrcholku osmdesátimetrového kopce Trikuta Hill. Pevnost je obehnána rozsáhlou zdí, uvnitř které žije asi čtvrtina z celkového počtu 39000 obyvatel. Zeď byla bohužel částečně rozebrána, materiál sloužil k opravě starých a ke stavbě nových domů. Za zdi pevnosti není povolen vjezd motorových vozidel, stavební materiál a zásobování zajišťují převážně káry tažené velbloudy. Díky tomu zde panuje klid a pohoda a na to, že se nacházíte v současnosti, vás upozorní až dráty elektrického vedení, které jsou opravdu všude a často znesnadňují turistům pořízení fotografií.
Historie na vás dýchá ze všech pórů. Tucty obchodů a obchůdků se starožitnostmi tuto atmosféru jen zdůrazňují. Úzký vchod vás zavede do temné malé místnůstky, kde se nacházejí pod silným Velbloudí safari - skupinka turistů vypadala nadšeně, ale znaveně nánosem prachu stovky drobných předmětů z počátku tohoto století (z Indie není povoleno vyvážet starožitnosti starší sta let). Ochotný prodavač vás zve dál a vede vás po dřevěném schodišti do dalšího patra, ještě temnějšího, kam světlo vniká jen malým nezaskleným okénkem, ze stropu dolů visí stovky netopýrů, nyní spících, ožívajících až s večerem. Z ulice k vám doléhá melodická hudba, kterou vyluzují z rukou šikovných prodavačů zvláštní hudební nástroje, podobné našim houslím, kde ozvučnice je vyrobená ze skořápky kokosového ořechu. Omámeni touto atmosférou kupujeme starožitnosti a nehledíme příliš na cenu, která je samozřejmě pro bílé turisty silně nadsazena. Budou v nás probouzet nezapomenutelné vzpomínky.

Vydáte-li se dále na západ, po 40 kilometrech narazíte na Sam Sand Dunes, tedy pískové duny Sam, kde začíná pravá poušť. Asfaltová silnice se ztratí v písku a dále už můžete pokračovat jen jak se říká po vlastních, nebo si najmout velblouda a pokochat se jízdou na tomto ušlechtilém zvířeti. Pokud se vám to zalíbí a máte čas, který nám bohužel chyběl, nabízí se vám skvělé dobrodružství - několikadenní výlet na velbloudech, tzv. velbloudí safari.

© Miroslav Geisselreiter, snímky autor[ Úvod - 1 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - Home - Fotky - Info - e-mail ]
Zpět       Vpřed