Toulky Rajasthanem: Pushkar - je libo velblouda?

Pokud čistě náhodou zavítáte do Indie v říjnu nebo v listopadu a nacházíte se ve státě Rajasthan, nesmíte si nechat ujít příležitost navštívit Pushkar v období, kdy se zde koná Pushkar Fair - velký veletrh dobytka. Termín konání záleží na lunárním kalendáři, letos připadl na 15.-18. listopad. Jelikož naše firma má hlavní sídlo v 120 km vzdáleném Jaipuru, nenechali jsme si tuto šanci ujít.
Jeden z mnoha chrámů v Pushkaru
Pushkar, jak již bylo řečeno, leží ve státě Rajasthan, pouchých 11 km od Ajmeru, avšak oddělen Hadí Horou. Ze západu pak až k městu sahá písečná poušť. Uprostřed Pushkaru najdeme malé jezero, které je důležitým poutním místem a je jen škoda, že v případě slabších monzunových dešťů se nestačí naplnit a je téměř prázdné. Letos tomu tak naštěstí nebylo a tak jsme mohli spatřit stovky věřících, kteří v posvátné vodě smáčeli svá těla. Ženy se obvykle koupou oblečené v indickém sárí, což je šikovně omotaný pruh hedvábné látky přes metr široký a pět až devět metrů dlouhý. Našly se však i takové, které neváhaly a odhalily svá svůdná těla zvědavým cizincům. Bohužel fotografování na tomto posvátném místě není povoleno.
Nejen kolem jezera, ale po celém městě můžete spatřit desítky chrámů a kostelů, jak je ostatně v Indii běžné. V Pushkaru se též nalézá v Indii jediný chrám věnovaný Brahmovi. Další chrám se tyčí na vrcholku hory nad městem, odkud se nabízí kouzelný pohled na jezero.
Rajasthanští muži v typických turbanech při broušení nůžek
Toto poklidné městečko s 11000 stálými obyvateli se v době veletrhu mění v jedno obrovské tržiště. Každoročně se zde schází kolem 200000 lidí přivádějících s sebou 50000 velbloudů a jiného dobytka za účelem prodat, koupit, vyměnit anebo se jen pochlubit tím svým "kouskem" či změřit síly ve velbloudích či koňských dostizích. Množství velbloudů zde není překvapující, neboť Rajasthan je z větší části jen vyprahlá poušť a tyto nádherná ušlechtilá zvířata jsou stále v hojné míře využívána k přepravě nákladů i lidí. Nalezneme je i ve velkých městech jako je jeden a půl milionový Jaipur, kde zapřáhnuti do velkých dvoukoláků tahají vše od pytlů s cibulí až po barevné televizory. Mimo jiné jsou využíváni na stavbě přečerpávacích stanic, které buduje Škodaexport ve spolupráci s indickými subdodavateli. Chůze velbloudů je velice ladná a důstojná a mohu jen doporučit: pokud se dostanete když už ne do Indie tak aspoň do zoologické zahrady, věnujte pár minut těmto zvířatům, stojí to za to. Již dříve jsem měl možnost se na velbloudovi svést a přestože v Indii jsou jen jednohrbí, tzv. drabaři, jízda je velice pohodlná, příjemnější než na koni. Jestli se vám velbloudi zalíbili a chtěli byste si jednoho koupit, není to žádný problém. Za starší kousek zaplatíte kolem 5000 indických rupií (přibližně 5000 Kč), za mladého jedince dáte dvojnásobek. Problémy by asi přišly později: kam ho dát, čím ho živit... A tak jsme myšlenku na koupi raději zavrhli.
Tato pětinohá kráva je samozřejmě posvátná
Veletrh - to nejsou jen velbloudi, nádherní koni, krávy, kozy a ovce, to je též čilý společenský ruch. Najdete zde vesničany v typických krojích nejen z Rajasthanu, ale poutníky z celé Indie. Mimo turistů se zde z celého světa scházejí filmoví tvůrci, fotografové, malíři a každý se snaží zaznamenat tuto těžko zachytitelnou atmosféru. Během dne se pořádají soutěže v dojení mléka, přehlídky ovcí a koz, závody velbloudů a koní, nechybí ani cirkusová a kaskadérská čísla, večery jsou pak zpestřeny kulturním programem - vystoupením tanečních a hudebních těles. Pro děti, ale nejen pro ně, jsou zde kolotoče, ne však na elektriku, jak byste možná očekávali, ale na dieselové motory, často i na ruční pohon. Lidské síly v Indii je nadbytek a je velice levná.
Jen neradi večer nasedáme do autobusu a opouštíme toto malebné místo. Přestože vzdálenost je 120 km, čeká nás ještě téměř čtyřhodinová cesta, neboť indické silnice jsou ve špatném stavu, úzké, provoz je hustý, řidiči jsou často neohleduplní a navíc neplatí téměř žádná silniční pravidla. Ale na toto téma si budeme povídat zase někdy příště.

© Miroslav Geisselreiter, snímky autor[ Úvod - 1 - 2 - 3 - 4 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - Home - Fotky - Info - e-mail ]
Zpět       Vpřed