"Dálnice" Dillí - Jaipur

Toto odpočívadlo slouží hlavně indickým řidičům kamionů k načerpání nových sil
Cestujete-li z hlavního města Indie Dillí ve státě Haryana do hlavního města státu Rajasthan Jaipuru, vzdáleného 260 km, můžete si vybrat, zda zvolíte cestu letadlem, vlakem či využijete státní dálnici. Letecké spojení funguje denně, je rychlé, pohodlné, ale nákladné. Vlakem první třídy můžete očekávat pohodlí, ale cesta potrvá minimálně 6 hodin, často však musíte počítat se zpožděním. Pojďme se dnes podívat, jak cesta vypadá na čtyřech kolech.
Prodavač náhradních dílů
Vyrážíme z Dillí po silnici, která si nic nezadá s naší dálnicí Brno-Praha. Tato situace však netrvá dlouho, na jihu města míjíme nejprve domácí a poté mezinárodní letiště a čtyřproudá vozovka se rázem mění v obyčejnou dvouproudou silnici. Provoz je přiměřeně hustý a cesta přiměřeně rozbitá, maximální rychlost se nepřehoupne přes 80 km/h, a to jen zcela výjimečně. Spíš se plížíme padesátkou a často jsme nuceni snížit na třicítku. Naposledy jsme po této trase jeli na jaře před monzunovými dešti, to cesta trvala přes 4 hodiny. Nyní, po monzunech, to bude delší, neboť vozový svršek je řádně poškozen a dokonce jsme nuceni překonat Stádo ovcí může nenadále zkomplikovat dálniční provoz i zhruba tříkilometrový úsek rozbahněné hlíny, po asfaltu ani památky. Tuto "dálnici" můžeme bez ostychu přirovnat k české "polňačce". Naštěstí cestujeme terénním vozem indické výroby značky Gypsy (cikán), který je pro tuto situaci jako stvořený.
Po dvou hodinách jízdy zastavujeme na odpočívadle a po krátké přestávce pokračujeme v jízdě, čeká nás ještě řádný kus cesty. Za několik minut se dává do deště a to nám na náladě nepřidává. Po třech měsících monzunů už toho máme dost. Neuplynula ani půlhodina a opět se Náš terénní vůz Gypsy na tuto kolonu hravě vyzrál objevuje sluníčko. My už netrpělivě vyhlížíme motorest Behror, který je téměř přesně na půli cesty mezi Jaipurem a Dillí. Stává se tak díky této poloze zastávkou většiny dálkových autobusů a osobních vozidel. Těžké nákladní vozy zde naštěstí nemají povoleno zastavovat. Protahujeme svá zmlácená těla, posilňujeme se sendvičem a kolou a opět vyrážíme. Čeká nás ještě polovina cesty, která se brzy komplikuje tím, že potkáváme zhruba dvoukilometrové stádo ovcí. Po zdolání této nástrahy ještě není všem nesnázím konec, dostáváme se do kamionové zácpy. Využíváme opět přednosti našeho malého "cikána" a objíždíme kolonu vozidel po rozestavěné nové silnici. 11 kilometrů před Jaipurem u Amberu ještě míjíme několik slonů, kteří s turisty šplhají k vrcholku amberské pevnosti, a po chvíli už vjíždíme branou do růžového města - Jaipuru. Po téměř šesti hodinách jízdy tak zdoláváme náš cíl.

© Miroslav Geisselreiter, snímky autor[ Úvod - 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 22 - 23 - 24 - Home - Fotky - Info - e-mail ]
Zpět       Vpřed