Toulky Rajasthanem: Johdpur

Jodhpur se rozkládá na kraji pouště Thar a je s počtem obyvatel 648000 druhým největším městem v Rajasthanu. Městu zcela dominuje, podobně jako Jaisalmeru, masivní pevnost. Pevnost Meherangarh Fort je dominantou celého Jodhpuru Nachází se na vrcholku 125 metrů vysoké hory přibližně uprostřed jinak rovinatého Jodhpuru. Toto sídlo založil v roce 1459 Rao Jodha. Asi sto let poté bylo město obehnáno desetikilometrovou zdí, která je dodnes zachovalá.
Meherangarh Fort patří mezi nejúžasnější a nejpůsobivější pevnosti v Rajasthanu. Z níže položeného města se do pevnosti dostanete jednou ze tří bran, za níž je pak celá série paláců s evokujícími názvy jako Perlový palác, Palác potěšení anebo Květinový palác. Uvnitř těchto paláců se nachází okouzlující kolekce miniatur, lidových hudebních nástrojů, nábytku a kostýmů. Pokoje jsou překrásně zdobeny a malovány a toto vše tvoří jedno z nejlepších muzeí v Rajasthanu. Na jižním konci pevnosti zhlížejí z bašt dolů na město staré kanóny, pohled odtud je skutečně okouzlující. Na důkladnou prohlídku celého komplexu budete potřebovat několik hodin.
Jaswant Thanda - památník maharadže Jaswant Singh II je celý z bílého mramoru
Nedaleko od pevnosti stojí Jaswant Thanda, památník maharadže Jaswant Singh II. Byl postaven v roce 1899 celý z bílého mramoru. Uvnitř najdete portréty různých jodhpurských panovníků.
Třetí dominantou, i když už ne tak historickou, je palác Umaid Bhawan, který byl dokončen až roku 1943. Základy mu dal v roce 1928 maharadža Umaid Singh (zemřel 1947). Byl navržen prezidentem Britského královského institutu architektů a je postaven z mramoru a červeného pískovce. Nyní část paláce slouží jako prvotřídní hotel, část jako excelentní muzeum. Jednu část paláce stále obývá současný maharadža.
Pokud jste se již pokochali krásami pevností a paláců, ve kterých žili pohádkově bohatí maharadžové, sejděte z výšin dolů do starého města a navštivte klasický trh, tzv. bazar. Přestože kolem vás jezdí moderní auta, opět na vás dýchne historie. A co víc, vaše oko bude potěšeno pohledem na krásné, i když chudé prodavačky, které většinou nabízejí své zboží přímo na chodníku a veškerý jejich majetek je pytel "šperků" z umělé hmoty a velký deštník - slunečník, pod kterých se schovávají buď před deštěm, nebo častěji před nemilosrdnými paprsky slunce. Ano, to je Indie - plná kontrastů a protikladů.

© Miroslav Geisselreiter, snímky autor[ Úvod - 1 - 2 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - Home - Fotky - Info - e-mail ]
Zpět       Vpřed