Toulky Rajasthanem: Bikaner a Deshnok

Rajasthan je jedním z 26 států Indie. Leží na severozápadě a zabírá 342 tisíc čtverečních kilometrů, je tedy zhruba čtyřikrát větší než naše republika. Z téměř 50 mil. obyvatel je pouze 38.8% gramotných, což je mírně pod celoindickým průměrem. Hlavním městem je malebný historický Jaipur, ale o něm si budeme povídat až někdy příště.
Geograficky můžeme Rajasthan rozdělit na dvě části - drsný kopcovitý jihovýchodní region a neúrodnou poušť Thar na severozápadě státu, sahající až k pákistánské hranici. Jako každá poušť, i Thar nabízí kouzelné a romantické oázy.
Stát Rajasthan má hluboké historické kořeny a proto je též nazývám zemí králů. Po tisíc let byl ovládán bojovným rodem Rádžputů (Rajputs). Mezi velice krutý obyčej v té době patřil tzv. jauhar. Pokud válečníci věděli, že není žádná šance na vítězství, jejich ženy a děti páchaly sebevraždu obětováním se na obrovské pohřební hranici, zatímco muži navlékli šafránové róby a vyjeli vstříc nepříteli na jistou smrt. V několika větších bitvách tak přišlo o životy na desetitisíce Radžputských bojovníků. Ještě dnes na nás historie dýchá na každém kroku. Bohužel často chybí peníze na údržbu, ostatně jako i u nás, a tak vedle několika desítek paláců a pevností přeměněných na muzea a luxusní hotely většina historických objektů chátrá.

Bikaner

Část Lalgarh Palace nyní slouží jako museum
Bikaner se svými 415000 obyvateli patří mezi větší indická města. Toto pouštní sídlo na severu státu bylo založeno v roce 1488 Rao Bikadžim (Rao Bikaji). Jako mnoho jiných měst v Rajasthanu, historické jádro je obehnáno vysokou obrannou zdí. Bikaner býval důležitou zastávkou velkých karavanových výprav.
Město je zajímavé především pro svou úžasnou rozlehlou pevnost Junagarh Fort, která byla postavena v letech 1588 až 1593 Radžem Rai Singhem (Raja Rai Singh). Pevnost má zeď 986 metrů dlouhou s 37 baštami a dvě brány. Uvnitř pevnosti se nachází množství paláců. Hlavním rysem pevnosti a paláců jsou skvělé kamenné rytiny, které jsou celosvětovou raritou. Mimo Junagarh Fort je Bikaner také znám chovem velbloudů - blízko města se nachází státní velbloudí farma.
Asi tři kilometry na sever od středu města stojí Lalgarh Palace, založený maharadžem Ganga Singhem (1881-1942) na památku jeho otce maharadže Lal Singha. Bikanerská královská rodina stále žije v části paláce, který je postaven z červeného pískovce. Zbytek paláce byl přeměněn na luxusní hotel a na muzeum známé jako Shri Sadul Museum. V muzeu, které zabírá celé první patro paláce, najdeme mimo jiné sbírku maharadžových osobních věcí, od golfových holí až po brýle, špunty do uší a elektrický zubní kartáček!

Deshnok

Vstupní brána 'krysího chrámu' - Karni Mata Temple
Městečko Deshnok, 30 km jižně od Bikaneru, je známé především chrámem Karni Mata Temple, který je věnován mystickému Karni Mata. Obrovské stříbrné brány a mramorové rytiny věnoval chrámu maharadža Ganga Singh. Hlavní zájem zde však vzbuzují krysy. Jako krávy ve zbytku Indie, jsou krysy považovány za svaté a jsou krmeny knězi, kteří se o ně starají a věří, že budou převtěleni ve svaté muže. Jako ve všech chrámech víry hindu, i zde musíte sundat své boty a vstoupit pouze bosí. Věru, nebyl to příjemný pocit procházet se naboso mezi tisíci krys poskakujících kolem vás ze všech stran a někteří kolegové, ve směs světoběžníci, tentokrát nenašli odvahu vstoupit. Upřímně řečeno, všem se nám ulevilo, když jsme opět seděli v autobuse a pokračovali pryč od tohoto místa směrem na Jaisalmer.

© Miroslav Geisselreiter, snímky autor[ Úvod - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - Home - Fotky - Info - e-mail ]
Zpět       Vpřed