Diwali - svátek světel

Pro Indii je mimo jiné typické to, že má ve svém kalendáři neuvěřitelné množství svátků, slavností a festivalů. Většina těchto svátků má náboženský základ a odtud plyne i jejich početnost. Své svátky mají vyznavači víry hindu, muslimové, sikhové, budhisté a další a další až po křesťany s vánocemi a velikonocemi. Mimo celostátních svátků je navíc mnoho místních a regionálních oslav. Většina z nich se slaví podle indického lunárního kalendáře, a tak se jejich termíny rok od roku mění. Indické lunární měsíce a jejich gregoriánské ekvivalenty jsou následující:

Chaitra březen - duben
Vaishaka duben - květen
Jyaistha květen - červen
Asadha červen - červenec
Sravana červenec - srpen
Bhadra srpen - září
Asvina září - říjen
Kartika říjen - listopad
Aghan listopad - prosinec
Pausa prosinec - leden
Magha leden - únor
Phalguna únor - březen

Mezi významné festivaly patří Diwali - svátek světel. Je to nejšťastnější, nebo chcete-li nejveselejší svátek v hindu kalendáři. Slaví se patnáctý den měsíce Kartika a letos připadl Noční Jaipur na Diwali - Johari Bazaar na první týden listopadu. I když oficiálně je pouze jeden den státní svátek, oslava trvá pět dní. Legenda je taková, že v noci svítí nespočetně světel, aby ukázaly Ramovi cestu domů z jeho exilu. Dnes je festival též věnován bohyním Lakshmi (především v Bombayi) a Kali v Kalkatě. Pro každý den festivalu je něco typické. První den se dokonale uklidí domácnosti a vstupní schody do domů jsou křídou ozdobeny spletitými vzory. Druhý den je věnován Kriškově vítězství nad Narakasurou, legendárním tyranem. Na jihu je tento den spojen s koupelí před svítáním a nošením nových oděvů. Během třetího dne je uctívána Lakshmi, bohyně štěstěny. Tradičně je to začátek nového finančního roku pro společnosti. Čtvrtý den Maketa Městského paláce ze dřeva, papíru a látky (Jaipur) připomíná památku návštěvy přátelského, ale arogantního démona Bali, který dosadil boha Višnu na jeho místo. Pátý den muži navštěvují své sestry, aby jim na čelo daly znamení - tikka. Jainové oslavují Diwali jako jejich Nový rok.
Diwali se také stal svátkem sladkostí, které si rodiny navzájem posílají. Tak jako u nás na vánoce, Indové na Diwali rozesílají u příležitosti tohoto svátku svým příbuzným a známým pohlednice a blahopřání. Stalo se to již tradicí stejně jako světla olejových lampiček a ohňostroje. Nutno dodat, že dnes už to nejsou jen olejové lampičky, ale dokonalé elektrické osvětlení, což jsme sledovali s velkým obdivem, neboť Indie stále zápasí s nedostatkem elektrické energie. V těchto dnech nemohla Indii konkurovat ani celá západní Evropa se všemi svými světelnými reklamami. Ohňostroje a dělbuchy byly vidět, a především slyšet, nepřetržitě celých pět dnů. V noci lidé vycházeli v průvodech do ulic a kochali se světelnou show. Skutečně to vypadalo tak, že jsou všichni veselí, bezstarostní a šťastní.

© Miroslav Geisselreiter, snímky autor



[ Úvod - 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - Home - Fotky - Info - e-mail ]
Zpět       Vpřed